Windows XP i Linux na jednym komputerze

Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez Miroo_007 » czwartek, 19 lutego 2009, 09:58

Jaki program umożliwia zainstalowanie dwóch systemów (Windows XP i Ubundu Linux) na jednym komputerze. Słyszałem coś o tym ale po za tym nic więcej.
Avatar użytkownika
Miroo_007
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 160
Dołączył(a): sobota, 18 października 2008, 10:49
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
    NieznanyNieznana

Re: Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » czwartek, 19 lutego 2009, 11:34

Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez Krzysiu555 » sobota, 21 lutego 2009, 00:53

zainstalowanie tych systemów naraz jest banalnie proste i ja tak mam - mam Windows XP i Linuksa Ubuntu

otóż:
1.najpierw musisz podzielić dysk na dwie części - zależnie ile gdzie potrzebujesz - jedna będzie na windows druga na linuksa.
możesz albo zrobić to z poziomu systemu instalując np. partition magic (czy jakoś tak) albo z poziomu programu bootowanego z płyty CD (taką płytę musisz najpierw przygotować) - ja polecam ten drugi sposób bo mi coś się z tym partitionmagic waliło i wcale nie partycjonował mi dysku
2.dzielisz dysk na 2 partycje (windows i linuks) plus zostawiasz z 512 MB wolnego miejsca dla tak zwanej partycji wymiany SWAP dla linuksa
3. formatujesz obie partycje po to by były kompletnie czyste
4. najpierw na jednej z nich instalujesz windows (normalnie tak jak zwykle; wybierasz system NTFS) a drugą partycję pozostawiasz w spokoju
5. Potem instalujesz Linuksa z boot CD i on sam wykrywa wolne partycje zamienia je na EXT3 lub 2 lub jakiś inny, tworzy partycję wymiany z tych wolnych nie przyporządkowanych danych (tworzy SWAP) i się instaluje
6. potem przy każdym włączeniu kompa będziesz musiał wybrać Windows albo Linuks , a jeśli przez 10sek nic nie wcisniesz wlaczy sie Linuks (to mnie troche denerwuje)

w zasadzie nie ma zadnej filozofii
jak cos to pytaj
Avatar użytkownika
Krzysiu555
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 161
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 16:55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
System operacyjny: Windows 7 Professional 64
Kompilator: C++ Builder 6 Personal
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez Krzysiu555 » sobota, 21 lutego 2009, 00:55

chyba że chodziło ci o wirtualny system to wtedy musisz miec MS Virtual PC poczytaj sobie
Avatar użytkownika
Krzysiu555
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 161
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 16:55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
System operacyjny: Windows 7 Professional 64
Kompilator: C++ Builder 6 Personal
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez Miroo_007 » niedziela, 22 lutego 2009, 17:37

Wolałbym nie formatować wszystkich partycji. Jak zainstalować system Linux jeżeli już mam system Windows XP i nie chcę go usuwać. Mam 40 GB dysk twardy. Ile należy przeznaczyć miejsca na Ubundu Linux??? Głównym systemem pozostałby XP, a Linux używałbym tylko do nauki tego systemu. System plików mam ustawiony FAT32. Dlaczego muszę używać NTFS jeżeli chce mieć dwa systemy?

P.S. Co do pytania zawartego w pierwszym poście to słyszałem o jakimś programie stworzonym przez Microsoft, który umożliwiał instalowanie dwóch systemów OS.
Avatar użytkownika
Miroo_007
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 160
Dołączył(a): sobota, 18 października 2008, 10:49
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
    NieznanyNieznana

Re: Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez Krzysiu555 » wtorek, 24 lutego 2009, 00:36

zakładam że masz jedną partycję na dysku 40GB i na tej partycji jest windows, tak?

jeśli tak to tak czy siak musisz 'wydrzec' trochę dysku dla Ubuntu (na stronie piszą że wystarczy 2GB) ale ja zrobiłem sobie 10GB, no i musisz jeszcze 'wydrzec' 512MB na partycję wymiany. Całość ma wyglądać na przykład tak:
1) partycja na Windows np. 30GB
2) partycja na Ubuntu np. 10GB
3) wolne nie przydzielone dane 512MB (linuks podczas instalacji sam je przerobi na partycję wymiany /swap)

Windows powinien być w systemie plików NTFS bo to jest najnowszy system i zdecydowanie bardziej wydajny od FAT32, poza tym wspiera 64 bitowe wersje systemu. Na ntfs windows działa szybciej.

Ten program to właśnie Microsoft Virtual PC zaletą jest to że uruchamiasz Linuksa tak jak zwyklą aplikację w Windowsie, ale za to minus jest taki że wszystko dzieli się na dwa (tak ogólnie bo zaawansowani mogą to zmieniać) więc jak uruchomisz dwa systemy w Virtual PC to masz połowę RAMu, dysku, dwa razy większy plik wymiany i ogólnie lipa.

Istotne jest że jak będziesz instalował linuksa to musisz mieć jakiś inny komputer z dostępem do internetu żeby móc looknąć w razie potrzeby. Ja z tego co pamiętam to najbardziej zagmatwane było to robienie partycji wymiany swap.

Ja miałem tę łatwość że instalowałem na czystej wydzielonej partycji, bo w twoim przypadku trzeba 'urwać' windowsowi ale tak żeby nie uszkodzić danych, ale to da się jakoś zrobić.

Tu jest program który teoretycznie tak potrafi:
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... tion+3.0.1
Program oferuje takie funkcje jak zmiana rozmiaru i przesuwnie partycji bez utraty danych(...)
Avatar użytkownika
Krzysiu555
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 161
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 16:55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
System operacyjny: Windows 7 Professional 64
Kompilator: C++ Builder 6 Personal
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez Mnikami » sobota, 7 marca 2020, 14:13

Aktualnie nie wiele musisz robić. Wystarczy zainstalować Windows, później zrobić sobie Bootable USB z np. Ubuntu i już.. Można wybrać opcję instalacji Linux obok Windows i gotowe :)
Avatar użytkownika
Mnikami
Bladawiec
Bladawiec
 
Posty: 0
Dołączył(a): sobota, 6 maja 2023, 13:05
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
System operacyjny: Ubuntu
Kompilator: PHP
SKYPE: wisewebpl
    MacintoshChrome

Re: Windows XP i Linux na jednym komputerze

Nowy postprzez polymorphism » sobota, 7 marca 2020, 20:06

@mateusznowakpl, trochę bez sensu odpowiadać w wątku sprzed dekady. Nie sądzisz?
C++ Reference - opis wszystkich klas STL-a i funkcji C.
Avatar użytkownika
polymorphism
Doświadczony Programista ● Moderator
Doświadczony Programista ● Moderator
 
Posty: 2156
Dołączył(a): piątek, 19 grudnia 2008, 13:04
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 200
System operacyjny: Windows 8.1
Windows 10
Linux Mint 21.1
Kompilator: Visual Studio
Visual Studio Code
MSYS2 (MinGW, clang)
g++
clang
Gadu Gadu: 0
    UbuntuFirefox


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Powrót do Linux, Unix

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron