Która baza danych?

Problemy zwiÄ…zane z tworzeniem i zarzÄ…dzaniem programami bazo-danowymi.
Regulamin działu


Zadając pytania dotyczące baz danych należy podawać szczegółowe informacje o bazie danych nad którą się pracuje, czyli:

  • Rodzaj serwera bazodanowego: MySql, MSSQL, Oracle itp.
  • Wersja bazy danych
  • Technologia bazodanowa używana w programie: ADO, DbExpress, InterBase
  • Komponenty użyte do zestawienia poÅ‚Ä…czenia: ADOConnection, SqlConnection
  • Sposób zestawienia komponentów bazodanowych np. DataSet - DataSource - DbGrid lub DataSet - DataSetProvider - ClientDataSet - DataSource - DbGrid
  • Jeżeli używane byÅ‚y biblioteki innych firm niż Borland, CodeGeer i Embarcadero proszÄ™ podać ich nazwy, numer wersji i adres źródÅ‚a.

Która baza danych?

Nowy postprzez oneiro » Å›roda, 16 października 2013, 21:44

Witam,

Potrzebuję skorzystać z baz danych (ilość danych w moim programie robi się stosunkowo duża), podpowiedzcie proszę która baza będzie najlepsza.

Poszukuję takiego rozwiązania (bazy danych), które:
- nie trzeba instalować silnika bazy, czyli coś pewnie coś w stronę dbf'ów/xls - program ma być typu portable - ściągam plik/pliki uruchamiam i działa;
- zapisać jpg (~100x400 pix), ewentualnie umieć wyłuskać/wywołać go jakoś z dysku (katalogu, a najlepiej z jakiegoś spakowanego archiwum) i wyświetlić gdzieś na formie;
- mieć relacje, ale to chyba każda baza ma (??)- planuję mieć kilka tabel i wyciągać dane do dbgrida (wydaj się, że każda powinna to umieć, ale wolę się upewnić, to chyba kwestia zapytanie lub stworzenia powiązań w programie?)
- super wydaja nie musi być, ale im szybsza tym lepiej - tworzenie wyniku zabiera ~10 sek, także czas dostępu do bazy nie musi być powalający, za to odczyt powinien być szybki,
- darmowa
- dało się łatwo zrobić export do pliku (np. xls/csv, ale to najmniejszy problem) całej bazy lub danego wyniku i/lub tabel (myślę, że to kwestia programowa, nie bazy);
- to chyba zależy od mojej organizacji danych, ale pragnę, aby każdy zestaw rozwiązań był w oddzielnym (jednym) pliku na dysku (lub kilka baz danych w jednym pliku - nie wiem, czy takie coś jest możliwe?). Ogólnie, aby było łatwo przenośne (bez tysiąca plików, co najwyżej każda tabela w osobnym pliku). Ciężko mi to opisać (pewnie wyjdzie w praniu) chodzi mi o jakieś zgrabne (cokolwiek to znaczy) rozwiązanie.


Idea jest tak - mam n-tablic, np.:
- parametry
- wyniki
- geometria1
- geometria2
- dane_wykres
- dane_wykres2

Mam np. 500 wyników dla jednego zestawu danych (a zestawów danych mogę mieć x - rozumiem to jako x-baz danych niezależnych od siebie). W każdej tabeli chcę mieć klucz główny (tak to się chyba nazywa) z numerem wyniku przy czym np. tablica geometria1 i geomtria2 będą miały po n-wierszy z tym kluczem (gdyż do zbudowanie geometrii potrzeba np. 40 i 120 wierszy z obu tabel). Po wybraniu rozwiązania np. nr. 135 chcę, aby wyświetliło mi moje dane w tabeli wraz z rysunkiem wyniku, a ponadto wyrysowały wykresy (na jakimś charcie).

Teoretycznie wiem jak to zrobić, zatrzymałem się tyko na bazie danych - co będzie najlepsze na moją bazę?
Fajnie by było SQL, ale nie chcę nic instalować na innej maszynie - to jest podstawowy parametr, ma się uruchomić i działać.

Pozdrawiam, Krzysiek
Avatar użytkownika
oneiro
Homos antropiczny
Homos antropiczny
 
Posty: 96
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2012, 23:19
PodziÄ™kowaÅ‚ : 0
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: brak systemu
Kompilator: C++ Builder v6
Gadu Gadu: 0
    Windows XPChrome

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez rafalskraba » Å›roda, 16 października 2013, 22:57

Witaj,

trochę chaotycznie napisany post, ale skoro nie chcesz instalować żadnego silnika zewnętrznych baz danych to niestety nie możesz wykorzystać SQL. W twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem są tablice. Uruchamiasz i działa. Nie mniej jednak jest troche pracy przy tym.

Pozdrawiam

Rafał
"Jednym z rodzajów szczęśliwości jest zdolność podejmowania dobrych decyzji."

- Platon-
Avatar użytkownika
rafalskraba
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 122
Dołączył(a): czwartek, 5 marca 2009, 10:20
PodziÄ™kowaÅ‚ : 2
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: Windows 7 x64
Kompilator: RAD Studio XE2 Update 4 HotFix 1
SKYPE: rafal.skraba
Gadu Gadu: 0
    Windows 7Firefox

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez Mironas » czwartek, 17 października 2013, 11:07

Firebird Embedded
Spełnia wszystkie warunki. Cała baza danych w jednym pliku. Obsługa komponentami IBX.
Administracja bazÄ… danych za pomocÄ… IBExpert.
Avatar użytkownika
Mironas
Programista I
Programista I
 
Posty: 427
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:02
PodziÄ™kowaÅ‚ : 17
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 61
System operacyjny: Windows 10
Kompilator: C++Builder 10.3 Rio
TMS Components Pack
Gadu Gadu: 0
    Windows XPChrome

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez oneiro » czwartek, 17 października 2013, 13:10

Przepraszam, że chaotycznie - mam wizję, ale w szczegółach niedoprecyzowana :)

Co do Firebird to muszę poczytać - pytanie czy komponent IBX i narzędzie IBXExpert jest w BCB6 (jestem teraz w pracy), jeśli nie można to ewentualnie ściągnąć?

Pozdrawiam, Krzysiek
Avatar użytkownika
oneiro
Homos antropiczny
Homos antropiczny
 
Posty: 96
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2012, 23:19
PodziÄ™kowaÅ‚ : 0
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: brak systemu
Kompilator: C++ Builder v6
Gadu Gadu: 0
    Windows 7Chrome

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez Mironas » czwartek, 17 października 2013, 13:37

Komponenty IBX są w BCB6 na zakładce InterBase (Firebird jest klonem InterBase'a).
IBExpert to zewnętrzny program. Jest wersja Personal Edition, bez ograniczeń czasowych, która wystarczy do Twoich celów.
Avatar użytkownika
Mironas
Programista I
Programista I
 
Posty: 427
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:02
PodziÄ™kowaÅ‚ : 17
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 61
System operacyjny: Windows 10
Kompilator: C++Builder 10.3 Rio
TMS Components Pack
Gadu Gadu: 0
    Windows XPChrome

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez rafalskraba » czwartek, 17 października 2013, 17:11

IBExpoert Professional Edition

Nie ma darmowej wersji w/w oprogramowania. Jeżeli jednak chcesz korzystać z zewnętrznego silnika baz danych firebid jak najbardziej jest on darmowy gorzej z oprogramowaniem do zarządzania bazami danych. O wiele lepiej przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o bazy danych Postgresql program jest darmowy oraz oprogramowanie do zarządzania bazami danych. Nie pamiętam czy CB6 na komponenty do obsługi postgres'a.

Jednak w obydwu przepadkach jeżali chcesz korzystać z oprogramowania musisz mieć zainstalowany na komputerze na którym uruchamiasz bazę danych zainstalowany serwer baz danych. Chyba ze pracujesz w sieci do to na wystarczy tylko na jednym komputerze mieć zainstalowany server baz danych.

Pozdrawiam

Rafał
"Jednym z rodzajów szczęśliwości jest zdolność podejmowania dobrych decyzji."

- Platon-
Avatar użytkownika
rafalskraba
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 122
Dołączył(a): czwartek, 5 marca 2009, 10:20
PodziÄ™kowaÅ‚ : 2
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: Windows 7 x64
Kompilator: RAD Studio XE2 Update 4 HotFix 1
SKYPE: rafal.skraba
Gadu Gadu: 0
    Windows 7Firefox

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez Mironas » czwartek, 17 października 2013, 17:39

free IBExpert Personal Edition:
http://ibexpert.net/ibe/index.php?n=Main.Download

Natomiast rafalskraba ma rację, że do administrowania (w IBExpert) na swoim komputerze musisz mieć zainstalowany silnik Firebird (nie Embedded). Ale to chyba nie problem bo też jest darmowy. Natomiast jeśli chcesz przenosić swój bazodoanowy program na inne komputery to wystarczy że przeniesiesz go razem z plikami wchodzącymi w skład Firebird Embedded (bez instalowania firebirda na tym komputerze).

Dla użytkownika jedyna różnica w korzystaniu z programu (przy zainstalowanym silniku firebird lub z Firebird Embedded) jest taka, że przy Firebird Embedded tylko jeden program może podłączyć się do wybranej bazy danych (nie ma wielodostępności).
Avatar użytkownika
Mironas
Programista I
Programista I
 
Posty: 427
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:02
PodziÄ™kowaÅ‚ : 17
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 61
System operacyjny: Windows 10
Kompilator: C++Builder 10.3 Rio
TMS Components Pack
Gadu Gadu: 0
    Windows XPChrome

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez oneiro » piÄ…tek, 18 października 2013, 13:54

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia, nie będzie wielodostępności (program na jednej maszynie klienckiej ma swoją lokalną bazę i nic/nikt więcej nie będzie się z tym łączył) także rozwiązanie z Firebirderm w wersji Embedded wydaje mi się najlepsze. Wielkie dzięki za pomoc.
Avatar użytkownika
oneiro
Homos antropiczny
Homos antropiczny
 
Posty: 96
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2012, 23:19
PodziÄ™kowaÅ‚ : 0
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: brak systemu
Kompilator: C++ Builder v6
Gadu Gadu: 0
    Windows 7Chrome

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez oneiro » niedziela, 20 października 2013, 17:18

A czym różni się FlameRobin od IBExpert ? Wg mnie jedno jest bezpłatne, a drugie płatne (poza wersją personal)
Avatar użytkownika
oneiro
Homos antropiczny
Homos antropiczny
 
Posty: 96
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2012, 23:19
PodziÄ™kowaÅ‚ : 0
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: brak systemu
Kompilator: C++ Builder v6
Gadu Gadu: 0
    Windows XPChrome

Re: Która baza danych?

Nowy postprzez Mironas » poniedziaÅ‚ek, 21 października 2013, 10:46

Nie wiem czym się różnią. Ja od dawna używam IBExpert v. 2008.05.08 Personal Edition i na moje potrzeby w zupełności wystarcza.

Jest jeszcze IBQuery, ale moim zdaniem dużo gorsze od IBExpert. Ale ma za to możliwość administrowania użytkownikami i ich uprawnieniami czeg nie ma w IBExpert PE. Czyli razem się uzupełniają.
Avatar użytkownika
Mironas
Programista I
Programista I
 
Posty: 427
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:02
PodziÄ™kowaÅ‚ : 17
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 61
System operacyjny: Windows 10
Kompilator: C++Builder 10.3 Rio
TMS Components Pack
Gadu Gadu: 0
    Windows XPChrome


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Powrót do Bazy danych

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron