Jeżeli hamowanie dysku nastąpi 6 razy to zgodnie z właściwościami systemu Windows XP, przestawi on go w tryb PIO:
KOD text: UKRYJ
Sterownik portu IDE/ATAPI systemu Windows (Atapi.sys), który odbierze łącznie sześć komunikatów o błędach przekroczenia czasu lub błędach CRC, zmniejsza szybkość komunikacji (tryb transferu), zmieniając stopniowo najszybszy tryb bezpośredniego dostępu do pamięci (DMA, Direct Memory Access) na wolniejsze tryby DMA. Jeśli błędy przekroczenia limitu czasu i błędy CRC będą się powtarzać, sterownik może zmienić tryb transferu na najwolniejszy (tryb PIO).
Przywrócenie trybu Ultra DMA nie stanowi problemu. Problemem jest to hamowanie dysku.
Jeżeli komputer zostanie wyłączony przed 6-krotnym hamowaniem dysku to dysk nie zostanie przestawiony w tryb PIO jednak po ponownym uruchomieniu komputera i załadowaniu systemu dysk dalej będzie hamował. Co ciekawe problem z hamowaniem pojawia się dopiero po rozpoczęciu ładowania systemu.
By rozwiązać problem wystarczy komputer wyłączyć, i podłączyć dysk twardy pod inny kontroler SATA, uruchomić komputer, potem można znów wyłączyć komputer i podłączyć dysk pod wcześniej używany kontroler SATA i dysk będzie działał bez problemu. Jednak po pewnym czasie - miesiąc może dłużej - może krócej - nie ma reguły. Potem znów przełączamy kontroler i dysk znów działa.
Wykluczyłem awarię kontrolera SATA - po przełączeniu kontrolera i powrocie do tego samego dysk działa.
Wykluczyłem brak mocy zasilacza - zasilacz 650 WAT, komputer działa bez problemu.
Czy zetknąłeś się może z podobnym problemem?