Vista UAC Manifest

dział ogólny

Vista UAC Manifest

Nowy postprzez GoldWolf » czwartek, 4 czerwca 2009, 09:00

Witam, ponieważ większość problemów jakie się zdarzają podczas uruchamiania(działania) programów pod Vistą jest związana z UAC(User Account Control), dlatego zacząłem szukać rozwiązania jak uruchomić aplikację w trybie administratora. Run as admin(uruchom jako).

Z czym się wiąże owy problem? Dokładnie jest to związane z bezpieczeństwem i sposobem postrzegania w systemie Vista konta użytkownika(administrator). Tak faktycznie to żaden użytkownik po zainstalowaniu Visty nie ma takich praw. Obejść to można na dwa sposoby, albo uruchomić aplikacje jako admin(co de fakto nie daje prawdziwych praw admina) lub sposób pewniejszy to wyłączenie opcji kontroli dostępu użytkownika(Change User Account Control Setting). Po krótkim wstępie zmierzam do tego iż chciałbym dodać manifest, który pozwoli uruchamiać aplikacje w trybie admina(uruchom jako).

Trafiłem na manifest do Delphi. Próbowałem coś takiego wrzucić do Turbo C++, ale poległam na trzecim punkcie. Przy kompilacji mam błąd nie można stworzyć procesu(co oczywiście nie dziwi).
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. - Albert Einstein

Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi. - Theodore Roosevelt
GoldWolf
Homos antropiczny
Homos antropiczny

Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 0
System operacyjny: Siódemka Profesjonalna
Kompilator: Microsoft Visual Studio 2010
Version 10.0.30319.1
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Vista UAC Manifest

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » czwartek, 4 czerwca 2009, 10:38

Poczytaj sobie tutaj:

http://www.codeproject.com/KB/vista-security/UAC__The_Definitive_Guide.aspx

Nie mogę tego sprawdzić, gdyż nie mam nigdzie zainstalowanej Visty.
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator

Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
    NieznanyNieznana

Re: Vista UAC Manifest

Nowy postprzez GoldWolf » sobota, 6 czerwca 2009, 16:22

Cyfrowy Baron napisał(a):Poczytaj sobie tutaj:

Niestety tekst jest dla mnie za trudny(nie znam na tyle eng). Sam skorzystałem z tego artykułu, gdzie wystarczy iż manifest jest nazwany jak nasz program
To mark a file "Fred.exe" as requireAdministrator, save the text below to the file "Fred.exe.manifest" in the same folder as "Fred.exe". When "Fred.exe" is run under Vista User logon you will see the customary Admin approval window appear.

Podczas uruchomienia aplikacji pod W7 zostanie wyświetlony komunikat i aplikacja działa w trybie admina ;-). Jedynie co by było fajne jeszcze to zintegrować ten manifest z kodem by nie musiał być to osobny plik(jak jest to podane dla Delphi), jednak to już jest marginalne dla mnie bo sama aplikacja składa się z kilku składowych(plików).

Ideałem było by nie pojawiał się żaden komunikat ale akurat tak działają systemy visto podobne przecież to dla bezpieczeństwa ;-) więc na razie to jakoś przełknę.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. - Albert Einstein

Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi. - Theodore Roosevelt
GoldWolf
Homos antropiczny
Homos antropiczny

Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 0
System operacyjny: Siódemka Profesjonalna
Kompilator: Microsoft Visual Studio 2010
Version 10.0.30319.1
    NieznanyNieznana

Powrót do Ogólne problemy z programowaniem